Pałac Trzebieszowice

zdjęcia z 20.07.2013


Pałac w Trzebieszowicach, obecnie hotel Zamek na skale
Schloss Kunzendorf, Ansicht von Nordwesten

http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/405/Trzebieszowice_-_Palac_/
Pierwotnie – w Trzebieszowicach istniał kamienno-drewniany zamek rycerski.
W Xviw rozpoczęto na pozostałościach zamku budowę renesansowego dworu rodu von Reichenbach – linii kłodzkiej z Trzebieszowic, Idzikowa, Sarn i Piotrowic.
Następnym właścicielem był pod koniec XVII wieku cesarski generał Georg Olivier starszy, baron von Wallis.
W 1783 r. Sprzedano włości Ludwikowi W.F. von Schlabrendorfowi. 03.08.1813 r. w trzebieszowickim pałacu obchodzono uroczyście urodziny pruskiego króla Fryderyka Wilhelma III. Oprócz jubilata i jego rodziny w uroczystości uczestniczył car Aleksander I.
Przebudowy w XVIII , XIX i XXw doprowadziły do pokrycia wewnętrznego dziedzińca z arkadami – przeszklonym dachem i wprowadzenia wielu neorenesansowych , neobarokowych i secesyjnych elementów. Pojawiła się duża sala z kominkiem , dwa saloniki , fontanna , ogród zimowy.
Od 1720r. dwór otaczał park z ogrodem przydworskim , bażanciarnią , zwierzyńcem a także oranżerią.
Wraz ze skałą na której wsparta jest budowla i rzeką Biała Lądecka u podnóża – powstał piękny , klimatyczny obiekt uznawany za jeden z najpiękniejszych na Ziemi Kłodzkiej.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_w_Trzebieszowicach

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_w_Trzebieszowicach
Również na owym skrzydle, ale od strony rzeki, pod balkonem umieszczono podwójny herb upamiętniający ślub prawdopodobnie jednego z właścicieli pałacu z rodu von Reichenbachów. Na okazałej, kamiennej płycie widnieje rok 1583 wskazujący datę ślubu. Obydwa herby wpisane w wieniec. Po lewej stronie znajduje się herb z inskrypcją: SVRBG (S. von Reichenbach Biele(?) G.), a po prawej: RMVR (R. M. von Retschin).

folwark przy pałacu w Trzebieszowicach

pozostałości po PGR

krzyż z 1803 roku, Trzebieszowice

budynek mieszkalny w Trzebieszowicach