Olsztyn, ul. Dąbrowszczaków 3, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Kamienica Naujacka


Kamienica w tym miejscu została zbudowana pod koniec XIX wieku, w czasie gdy obecna Dąbrowszczaków, ówczesna Wartemborska, dopiero stawała się jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic miasta.
W 1896 roku parcelę wraz ze stojącym na niej budynkiem kupił od bogatego kupca żydowskiego Hirscha Herrnberga – Otto Hermann Naujack i w 1907 r. wzniósł w tym miejscu secesyjny budynek, który możemy podziwiać do dzisiejszego dnia.
Sam Naujack razem ze swoją drugą żoną i dziećmi, przez pewien czas zajmował mieszkanie na parterze swojej nowej kamienicy.

Willa pełniła funkcję kamienicy czynszowej.
Na każdym piętrze znajdowały się najpierw po jednym, potem po dwa mieszkania, wynajmowane głównie prawnikom pracującym w pobliskim sądzie i lekarzom.
W wysokich piwnicach od ul. Mrongowiusza (wówczas Magister Strasse) znajdował się sklep prowadzony przez Koło Gospodyń Domowych.
Można tam było kupić świeże produkty spożywcze po korzystnych cenach.
Wśród lokatorów „Pałacyku” znajdowali się m.in.: radca sądowy, dr Hermann Gradowski; lekarz dentysta, dr Heinrich Krüger; dawny leśniczy miejski Bonifazius Palmowski; kolejny lekarz dentysta, dr Alfred Lehmann, adwokat Walter Dost oraz żydowski lekarz, dr Heinrich Wolffheim.
W mieszkaniu na parterze, które wcześniej wynajmował ten ostatni, w czasie II wojny światowej swoją siedzibę miały biura okręgu SS
http://www.atrakcje.olsztyn.pl/Kamienice/kamienica-naujacka-ul-dbrowszczakow-3.htmlOlsztyn, ul Dabrowszczakow 3 Miejski Osrodek Kultury w Olsztynie Kamienica Naujacka