Pruszcz Gdański, ul. Chopina 1, Cukrownia „Pruszcz”, Cukroteka


Cukrownia „Pruszcz” – zakład przemysłowy funkcjonujący w Pruszczu Gdańskim (w województwie pomorskim) w latach 1881-2004.
Do 2021 była oddziałem Krajowej Spółki Cukrowej S.A. w Toruniu.
Dobrze zachowany zespół budynków cukrowni o powierzchni 19,5 ha stanowi doskonały przykład budownictwa przemysłowego z drugiej połowy XIX wieku i jako taki traktowany jest jako zabytek.

Zbudowana w latach 1879-1880 z inicjatywy i staraniem doktora Hermanna Wiedemanna, lekarza z zawodu, który był wieloletnim dyrektorem cukrowni.
W 1880 powstała Spółka Akcyjna Cukrownia „Pruszcz”
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cukrownia_%E2%80%9EPruszcz%E2%80%9D


Na terenie Cukrowni w Pruszczu Gdańskim na niewielkiej części znajdującej się przy ul. Chopina 17, mieści się przestrzeń kreatywna – Cukroteka.
Tu historia spotyka się z teraźniejszością i razem spoglądają w przyszłość.
Cukrownia była największym zakładem pracy w regionie, ale też miejscem, gdzie toczyło się jego życie i biło serce Pruszcza.
Mówiło się, że Cukrownia to Pruszcz, a Pruszcz to Cukrownia.
W okresie kampanii buraczanych zjeżdżały do niej setki pracowników.

Przez lata Cukrownia popadała w zapomnienie, aż teren, na którym się znajduje, kupił nowy właściciel, NDI Development – spółka z Grupy NDI.
Firma tchnęła w Cukrownię nowe życie i świeżą energię.
Dzięki inspiracjom i zaangażowaniu nas wszystkich Cukroteka, bo tak nazywa się teraz to wspaniałe miejsce, ma szansę stać się kultowym miejscem na mapie Pomorza.
https://www.cukroteka.pl/cukrowniazdjęcia z dnia: 2023.08.20Pruszcz Gdański, ul. Chopina 1, Cukrownia „Pruszcz”, Cukroteka