Łódź, ul. Pomorska 163, dawna fabryka pończoch braci Seidenwurm


Pomorska 163, dawna fabryka pończoch braci Seidenwurm
http://baedekerlodz.blogspot.com/2015/03/pomorska-163-dawna-fabryka-ponczoch.html

Uniwersytet Łódzki upamiętnił fabrykantów z Pomorskiej
https://dzienniklodzki.pl/uniwersytet-lodzki-upamietnil-fabrykantow-z-pomorskiej-zdjecia/ar/999402
Publiczne Liceum Ogólnokształcące Uniwersytetu Łódzkiego upamiętniło dawnych właścicieli fabryki, w której znajduje się szkoła.
W poniedziałek przed gmachem liceum odsłonięto tablicę poświęconą żydowskim rodzinom Seidenwurmów i Skurów.
Ci pierwsi byli właścicielami wielkiej fabryki rajstop przy ul. Pomorskiej 161/163, zaś Skurowie skoligaceni z Seidenwurmami, administrowali interesem.https://dzienniklodzki.pl/uczniowie-zamiast-ponczoch-czyli-liceum-uniwersytetu-lodzkiego/ar/908650
Królestwo rodziny Seidenwurmów
Z dokumentów wynika, że zabudowania na działce zaczęły powstawać od 1904 roku, zaś obecny gmach szkoły Szwarcszulcowie postawili w roku 1926. Do przeprowadzenia transakcji zmusiły ich rosnące długi.

Szwarcszulcowie produkowali pończochy, lecz wydaje się, że dopiero następni właściciele zdołali zbudować markę cenioną nie tylko na rynku lokalnym. Chodzi o Mechaniczną Fabrykę Pończoch „Bracia Seidenwurm”. Napędem tej rodziny był Mozes, syn przemysłowca także działającego w branży pończoszniczej, zaś najbardziej z rodzeństwa pomagał mu Jankiel.

Mozes Seidenwurm jeszcze przed I wojną światową rozwinął własną działalność, która po latach rozrosła się na tyle, że odkupił budynki od rodziny Szwarcszulców. Moment na zakupy nie okazał się najlepszy. Do Polski właśnie dotarł zza oceanu Wielki Kryzys. Tymczasem Mozes Seidenwurm część sumy za fabrykę zobowiązał się zapłacić w dolarach. Wahania kursowe sprawiły, że sam popadł w długi, jednak interes braci kręcił się do 1939 roku. Mozes był prezesem zarządu Zrzeszenia Przemysłu Pończoszniczego w Państwie Polskim, zasiadał też w radzie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Powojenne inwentaryzacje wykazały, że majątek braci obejmował siedem budynków fabrycznych, 20 gospodarczych, trzy przeznaczone na cele mieszkaniowo-biurowe, zaś nad fabryką górował komin o wysokości 50 metrów.
[. . . ]

Wykaz Instytutu Pamięci Narodowej informuje, że Moses Seidenwurm został aresztowany w grudniu 1939 roku za „działalność antyniemiecką”, a potem stracony. Jednak nauczyciele LO zebrali relację, według której Mozes Seidenwurm w następnych latach był widziany w getcie w Warszawie. Istnieją też akta sądowe jego śmierci w getcie w Końskich. Mozes miał żonę, jednak było to małżeństwo bezdzietne.

Okupacji nie przeżył także główny wspólnik i pomocnik przedsiębiorcy w rodzeństwie – Jankiel. Czasów wyzwolenia doczekało tylko jedno z dziewięciorga jego potomstwa (chociaż nie wszystkie dzieci dożyły wojny – za sprawą przyczyn naturalnych). Potomkowie z linii Jankiela mieszkają dziś w Izraelu oraz w Wielkiej Brytanii