Koźmice

Pałac Koźmice, Schloss Kosemitz

https://www.palaceslaska.pl/index.php/indeks-alfabetyczny/k/706-kozmice

W XVII w. majątek w Koźmicach należał do rodziny von Niemitz. Jednym z przedstawicieli tego rodu, był Joachim von Niemitz (zm. 1669r.), właściciel Przerzeczyna, Koźmic i Karszowic koło Ząbkowic Śląskich.
Pełnił on między innymi funkcję starosty okręgów sądowych Strzelina i Niemczy, zasiadał także w radzie księstwa legnickiego. J
oachim von Niemitz był trzykrotnie żonaty.
Z pierwszego małżeństwa, z baronową Anną Heleną (zm.1642r.) von Bibran u. Modlau miała córkę Helenę Konstancję (ur. 1640r., zm. 1660r.).
Pod koniec siedemnastego stulecie dobra Koźmice należały do C.H. von G., małżonka H.E. von Loeben. W 1696r. ufundowali oni w miejscowości barokowy pałac.
W pierwszej połowie XIX w. właścicielami majątku był rodzina von Netz, między innymi wzmiankowany w 1845r. Ernst Leopold von Netz. W 1886r. dobra w Koźmicach o powierzchni 223ha posiadał Alfred von Köckritz.
W jego rękach pozostały one co najmniej do 1902r. W tym czasie dzierżawił je Friedrich von Köckritz.
W 1905r. właścicielem majątku w dalszym ciągu liczącego 223ha był Ludwig von Köckritz. W 1916r.
udwig von Köckritz w znacznym stopniu przebudował pałac w Koźmicach. Posiadłość należała do niego do 1931r. W imieniu Ludwiga von Köckritz w latach 1905-1930 majątkiem zarządzał Wilhelm Bohde.
W 1931r. dobra w Koźmicach (225ha) nabył hrabia Heinrich Caspar von Francken-Sierstorpff. Prawdopodobnie posiadłość pozostała w rękach rodziny von Francken-Sierstorpff do końca drugiej wojny światowej , następnie w Polsce Ludowej została znacjonalizowana i przekazana Państwowemu Gospodarstwu Rolnemu. Gospodarstwo wykorzystywało pałac jako wielorodzinny budynek mieszkaniowy.
Przyczyniło się to do dewastacji budynku, a zwłaszcza jego wnętrz, podzielonych na mniejsze pomieszczenia. Po upadku PGR-u majątek podlegał rządowym agendom – Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa i następnie Agencji Nieruchomości Rolnej.

Kilka lat temu pałac wraz z otaczającym go parkiem i zabudowaniami gospodarczymi został sprzedany Państwu Alford.
Nowi właściciele przeprowadzili generalny remont wnętrz rezydencji przywracając im wygląd z czasów świetności. Obecnie odnowienia wymagają jeszcze elewacje pałacu oraz budynki dawnego folwarku.
Państwo Alford szukają nowego inwestora i starają się sprzedać posiadłość. Teren wokół majątku ogrodzony, wejście za zgoda właścicieli.

piękne drzewo przed pałacem.

Oficyna, przy wejściu frontowym do pałacu. Druga większa będzie na końcu folwarku.

Zdjęcia z lipca 2013. Wtedy poznałem właściciela – sympatycznego starszego Brytyjczyka.
Pałac kupił ze względu na żonę, która miała „problemy z głową” i potrzebowała spokoju, pustkowia. Dlatego w Polsce kupili kilka hektarów parku, co podobno w UK byłoby niemożliwe.

Z tego co pamiętam remont pałacu prowadzony był przy pomocy z trudem zdobytych dokumentów od kogoś kto mieszkał w Autralii.

W pewnym momencie żona tego pana zaczęła przeraźliwie krzyczeć. Tak jakby czegoś się wystraszyła.
Pan właśnie biegnie ją uspokoić. Ja tez się zmyłem na wypadek, gdyby to moja obecność ją zaniepokoiła.

Zabudowania gospodarcze