Mohylew, Dom Sowietów

Mohylew, trzecie co do wielkości miasto Białorusi, położone daleko na wschód od Mińska.

http://rzecz-pospolita.com/mohylew0.php3

Gród nad Dnieprem przy ujściu rzeki Dubrownianki wzmiankowano w kronikach w 1267 r. Od XIV wieku pod panowaniem Litwy, wraz z nią znalazło się w granicach Rzeczpospolitej. Uzyskało wtedy prawa miejskie (1577). Ufortyfikowana (1603-33) twierdza posiadała potrójną linię obrony z 30 bastionami.

Miasto hojnie obdarzane przywilejami przez królów Rzeczypospolitej. Stefan Batory rozszerzył swobody miejskie i zwolnił miasto z utrzymywania puszkarzy zamkowych. Wkrótce (1604) wzniesiono w Mohylewie pierwszy kościół katolicki. Władysław IV zatwierdził powstanie kasy kupieckiej, niezależnej od miejskiej.

Mohylewscy kupcy którzy mieli swoja kamienicę w Pradze (zachowała się do dzisiaj): skórki kuny, kupowane w Moskwie za 1 rubla, w Pradze osiągały cenę trzydziestokrotnie większą.

W 1654 mieszczanie Mohylewa otworzyli bramy przed armią moskiewską (25 tysięcy mieszkańców pobliskiego Mścisławia, którzy tego nie zrobili zostało wymordowanych).

Od 29 stycznia do 2 lutego 1655 roku miasto próbowały odzyskać wojsko litewskie pod wodzą hetmana Janusza Radziwiłła i Wincentego Gosiewskiego. Po trzech miesiącach wojska polskie wycofały się za Berezynę.

Zniecierpliwieni moskiewskimi grabieżami mieszkańcy w 1661 r. zaatakowali tym razem carską załogę i otworzyli bramy wojskom Radziwiłła.
W nagrodę Jan Kazimierz zrównał prawa miejskie Mohylewa z Wilnem, nadając mieszczanom prawo nabywania majątków ziemskich, a burmistrza i najznamienitszych mieszczan zaszczycił szlachectwem.
Król nadał też miastu nowy herb – rycerz z mieczem w bramie miasta, nad bramą Pogoń. Herb ten po czasach sowieckich powrócił i stanowi do dziś oficjalne godło miasta.

ul Leninska czyli to centrum „nowego miasta”.

muszelki

Men in Black

Dom Sowietów przy placu Lenia – siedziba administracji obwodu mohylewskiego, gmach który powala
http://czarnota.org/_gallery/albums/2013a/2015_07_01_004_Belarus_Mohylew_-_plac_Lenina_-_Dom_Sowietow.jpg

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dom_Sowiet%C3%B3w_w_Mohylewie

Budynek zbudowano pod koniec lat trzydziestych XX wieku w stylu radzieckiego modernizmu, zabytek o znaczeniu republikańskim.
Budynek powstał w latach 1937–1939 według projektu białoruskiego architekta Iosifa Łangbarda, który zaprojektował wcześniej m.in. siedzibę Rady Najwyższej Białoruskiej SRR w Mińsku

To wspomniany gmach z Mińska:

dalej wikipedia wyjaśnia, czemu tak potężny gmach powstał w Mohylewie

Początkowo planowano przeznaczyć go na siedzibę Rady Najwyższej BSRR, w związku z planami przeniesienia stolicy do Mohylewa, ale w wyniku agresji na Polskę i przesunięcia granicy republiki na zachód, zaniechano tego pomysłu