полсский мир: Ryszard Kalisz: działania policji wobec demonstrantów były nielegalne

Policja nie może prowadzić działań operacyjnych i rozpoznawczych w stosunku do organizatorów manifestacji lub polityków opozycji, jakie prowadzi się wobec osób podejrzewanych o popełnienie przestępstwa. To jest działalność nielegalna, pozaprawna i niedopuszczalna w demokratycznym państwie prawa – powiedział były minister spraw wewnętrznych Ryszard Kalisz, który był dziś gościem programu Onet Rano.

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/ryszard-kalisz-dzialania-policji-wobec-demonstrantow-byly-nielegalne/rdd6m30

Kalisz odniósł się w ten sposób do informacji portalu OKO.press,, według których policja była dobrze przygotowana do rozpracowania ludzi przychodzących na demonstracje przeciw polityce rządu PiS i doskonale wiedziała o szczegółach przygotowań do manifestacji.

– To było nielegalne – podkreślił Kalisz. – Organizowanie i uczestniczenie w manifestacjach i zgromadzeniach jest prawem człowieka w demokratycznym państwie prawnym, a ich organizatorzy i uczestnicy nie mogą podlegać jakiejkolwiek inwigilacji ze strony państwa, nawet prewencyjnej – dodał.

Były szef MSWiA zaapelował do policjantów, aby pamiętali o art. 7 konstytucji, mówiącym o tym, że każdy organ władzy działa „na podstawie prawa i w granicach prawa”. – Jeśli są manifestacje, takie jak przeciw niszczeniu sądownictwa przez PiS, będące prawem obywatelskim, to nie wolno stosować wobec nich metod operacyjno-rozpoznawczych właściwych dla działań w ściganiu przestępców, bo to jest złamanie prawa – mówił.