Human Rights Watch: Duda usłyszy od Trumpa pochwały, więc apelujemy do członków Kongresu

Human Rights Watch: Duda usłyszy od Trumpa pochwały, więc apelujemy do członków Kongresu

„Należy podnieść temat i wezwać polskiego prezydenta ws. niepokojących antydemokratycznych posunięć jego rządu” – zaapelowała organizacja Human Rights Watch w przeddzień spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Działacze nie mają złudzeń co do tego ostatniego.

https://www.rp.pl/Dyplomacja/180919416-Human-Rights-Watch-Duda-uslyszy-od-Trumpa-pochwaly-wiec-apelujemy-do-czlonkow-Kongresu.html

Według organizacji „proces budowania pełnoprawnej demokracji zakończył się w 2015 roku, kiedy do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość”. Od tego czasu partia ta „systematycznie podważała kontrolę i równowagę oraz niezależne instytucje, mające centralne miejsce w demokracji”. W tym kontekście wymieniane jest przejęcie Trybunału Konstytucyjnego, zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym. „Władze również ograniczyły wolność mediów, ograniczały swobodę zrzeszania się i dążyły do ograniczenia działań i nałożenia kagańca na grupy pozarządowe”.

„Jest to szkodliwe nie tylko dla Polaków. Wraz z tendencjami autorytarnymi w niektórych państwach członkowskich UE oczywiste jest, że samo członkostwo w Unii nie gwarantuje przestrzegania wartości demokratycznych. I to jest zła wiadomość dla USA, które liczyły na silniejszą demokrację w Polsce i w innych krajach Europy Środkowej, zapewniającą większą stabilność w regionie” – pisze Human Rights Watch.