„FT”: Rumunia to kolejne postkomunistyczne państwo, które oddala się od rządów prawa

„FT”: Rumunia to kolejne postkomunistyczne państwo, które oddala się od rządów prawa

http://forsal.pl/swiat/unia-europejska/artykuly/1289213,ft-rumunia-to-kolejne-postkomunistyczne-panstwo-ktore-oddala-sie-od-rzadow-prawa.html

Referendum w Rumunii odbywające się na zmienionych zasadach oraz obawy dotyczące polityki antykorupcyjnej i rządów prawa pokazują, że kolejne postkomunistyczne państwo UE zmierza ku demokracji „nieliberalnej” – pisze w piątek „Financial Times”.

W najbliższy weekend Rumuni będą głosować w referendum w sprawie definicji małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety. „Odbywa się ono przy nowych regułach, zgodnie z którymi, by referendum było wiążące potrzeba niższej niż wcześniej frekwencji oraz przy mniejszej kontroli przed nadużyciami” – pisze „FT” w komentarzu redakcyjnym, oceniając, że wygląda to na „rozmycie demokratycznych standardów”.

„Jeśli połączymy to z panującymi obawami wobec regresu w Rumunii w kwestii rządów prawa i przeciwdziałania korupcji, to wygląda na to, że kolejny komunistyczny w przeszłości członek UE zmierza na tę samą ścieżkę co Węgry i Polska, wiodącą w kierunku półautorytarnej, +nieliberalnej+ demokracji” – czytamy.