полсский мир: Narodowcy „przejmą” Powstanie Warszawskie, jak 11 listopada? „Zawłaszczą kawałek zbiorowej pamięci”

Jeszcze kilka lat temu obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego były ciche, skromne i nie budziły specjalnych emocji. Jednak z roku na rok tych emocji jest coraz więcej, a rola skrajnej prawicy w uroczystościach rośnie. Do złudzenia przypomina to scenariusz z obchodami Święta Niepodległości.

Jeden z liderów Partii Razem uważa, że proces przejmowania obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przez narodowców będzie z każdym rokiem przybierał na sile. Powód jest banalnie prosty. – W przypadku Warszawy zadanie nacjonalistom na pewno utrudniał fakt, że jeszcze kilka lat temu żyło naprawdę sporo uczestników walk z 1944 roku. Ci ludzie nie życzyli sobie 1 sierpnia towarzystwa rasistów, ksenofobów i neofaszystów – zaznacza Zandberg. Jego zdaniem, kiedy tylko powstańców zabraknie, poświęcone im uroczystości wpadną w ręce tego środowiska, które będzie najgłośniej krzyczeć o swojej miłości do ojczyzny i wielkim patriotyzmie. Na odwrócenie tego trendu i nadrobienie zaległości w ramach odpowiedzialnej polityki historycznej – zdaniem Zandberga – jest już, niestety, za późno.
Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23751085,czy-rocznica-wybuchu-powstania-warszawskiego-stanie-sie-drugim.html#Z_MT2