Prof. Marek Safjan: Sąd Najwyższy miał obowiązek zadać te pytania

Prof. Marek Safjan: Sąd Najwyższy miał obowiązek zadać te pytania

Prof. Marek Safjan, obecny sędzia Trybunału Sprawiedliwości UE i były prezes polskiego Trybunału Konstytucyjnego w rozmowie z Onetem podkreśla, że działania Sądu Najwyższego – który zawiesił część przepisów uchwalonej przez PiS ustawy o SN – były w pełni uzasadnione. Sędzia TSUE skomentował także narrację byłego rzecznika Ministerstwa Sprawiedliwości, który – krytykując działania Sądu Najwyższego – powoływał się na orzeczenie polskiego TK sprzed 20 lat, któremu wtedy przewodniczył właśnie prof. Safjan.

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/prof-marek-safjan-sad-najwyzszy-mial-obowiazek-zadac-te-pytania/ewdv07v

Sąd Najwyższy zawiesił niektóre przepisy ustawy o SN, autorstwa prezydenta, uchwalone przez PiS, a dotyczące przechodzenia sędziów powyżej 65 lat w stan spoczynku
Były rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Sebastian Kaleta skrytykował działania SN, które nazwał „rokoszem”.
Decyzji Sądu Najwyższego broni prof. Marek Safjan, tłumacząc, że „zawieszenie obowiązywania reguł prawnych, które budzą wątpliwości i są oceniane przez unijny Trybunał, to przecież oczywistość”
– Sądy, także polskie są uprawnione i zobowiązane do stosowania prawa europejskiego – dodał sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Prof. Safjan odniósł się również do wpisu Sebastiana Kalety, który stwierdził, że „sędziowie SN chcą by TSUE rozstrzygnął coś, co rozstrzygnął już polski TK”

Dodaj komentarz