Prof. Marek Safjan: Sąd Najwyższy miał obowiązek zadać te pytania

Prof. Marek Safjan: Sąd Najwyższy miał obowiązek zadać te pytania

Prof. Marek Safjan, obecny sędzia Trybunału Sprawiedliwości UE i były prezes polskiego Trybunału Konstytucyjnego w rozmowie z Onetem podkreśla, że działania Sądu Najwyższego – który zawiesił część przepisów uchwalonej przez PiS ustawy o SN – były w pełni uzasadnione. Sędzia TSUE skomentował także narrację byłego rzecznika Ministerstwa Sprawiedliwości, który – krytykując działania Sądu Najwyższego – powoływał się na orzeczenie polskiego TK sprzed 20 lat, któremu wtedy przewodniczył właśnie prof. Safjan.

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/prof-marek-safjan-sad-najwyzszy-mial-obowiazek-zadac-te-pytania/ewdv07v

Sąd Najwyższy zawiesił niektóre przepisy ustawy o SN, autorstwa prezydenta, uchwalone przez PiS, a dotyczące przechodzenia sędziów powyżej 65 lat w stan spoczynku
Były rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Sebastian Kaleta skrytykował działania SN, które nazwał „rokoszem”.
Decyzji Sądu Najwyższego broni prof. Marek Safjan, tłumacząc, że „zawieszenie obowiązywania reguł prawnych, które budzą wątpliwości i są oceniane przez unijny Trybunał, to przecież oczywistość”
– Sądy, także polskie są uprawnione i zobowiązane do stosowania prawa europejskiego – dodał sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Prof. Safjan odniósł się również do wpisu Sebastiana Kalety, który stwierdził, że „sędziowie SN chcą by TSUE rozstrzygnął coś, co rozstrzygnął już polski TK”