Reforma sądownictwa przynosi już owoce: Wiceszef MSZ komentuje decyzję TSUE w sprawie ekstradycji do Polski

Wiceszef MSZ komentuje decyzję TSUE w sprawie ekstradycji do Polski

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/polska/news-wiceszef-msz-komentuje-decyzje-tsue-w-sprawie-ekstradycji-do,nId,2611063#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

„W opinii Trybunału Sprawiedliwości UE najważniejsze jest jasne rozróżnienie uogólnionych wątpliwości co do niezależności sądownictwa od działania w konkretnej sprawie” – powiedział wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański, odnosząc się do środowej odpowiedzi unijnego Trybunału na zapytanie irlandzkiego sądu.


W środę Trybunał wydał orzeczenie w tej sprawie. „Organ sądowy, do którego zwrócono się o wykonanie Europejskiego Nakazu Aresztowania, musi wstrzymać się od jego wykonania, jeśli uzna, że dana osoba mogłaby zostać narażona na ryzyko naruszenia prawa podstawowego do niezawisłego sądu, a tym samym istotnej treści prawa podstawowego do rzetelnego procesu sądowego, ze względu na nieprawidłowości mogące mieć wpływ na niezawisłość władzy sądowniczej w wydającym nakaz państwie członkowskim” – orzekł TSUE.

Dodaj komentarz